Bakterie jsou různé – užitečné, ale i smrtelně nebezpečné. Vědci se domnívají, že do roku 2050 může úmrtnost související s bakteriemi přesáhnout počet obětí onkologických onemocnění. Pojďme si něco povědět o deseti nejnebezpečnějších z nich.
Tato bakterie vyvolává botulismus – těžké onemocnění, které napadá nervový systém člověka. Nemocní botulismem zpravidla umírají na ochrnutí dýchacího svalstva a následnou hypoxii. Předpokládá se, že kávová lžička botulotoxinu (botulinu) by stačila k likvidaci populace USA. А 4 kg stačí na vyhubení všech obyvatel planety.
neboli střevní tyčinka, je druh tyčinkovitých bakterií, jehož neškodné kmeny se často vyskytují v lidském i zvířecím organizmu. Existuje však kolem 100 patogenních sérotypů odpovědných za sta tisíce každoročních úmrtí na celém světě. Za účelem minimalizace rizika vzniku střevní infekce je namístě dodržovat několik pravidel: vyhýbejte se kontaktu se špinavou vodou, dbejte na důkladnou tepelnou úpravu masa, pečlivě omývejte zeleninu a ovoce.
Tento druh salmonely vyvolává břišní tyfus, jehož symptomy jsou: vysoká teplota, silné bolesti břicha, migréna a celková slabost. Někteří lidé jsou však bezsymptomatickými nositeli tohoto onemocnění.
vyvolávají smrtelnou a trýznivou choleru. Toto prudce infekční žaludečně-střevní onemocnění se nejsnáze „chytí“ ze špinavé vody. Nemoc se projevuje symptomy chronického průjmu, vede k dehydrataci, zvracení, svalovým křečím. Značný úbytek vody a solí v organismu bývá fatální: při neléčené nákaze cholerou je pravděpodobnost smrti 50%.
neboli tyčinka způsobující strnutí šíje. Tato bakterie přežívá v anaerobním prostředí, v jiných podmínkách vytváří obranné spóry. V hlubokých ranách se tyčinka vyvíjí velmi aktivně, protože právě tak probíhá i nákaza tetanem. Ve finále toxin tetanu zasáhne nervovou soustavu člověka a vyvolá dlouhé a mučivé křeče. Při nich člověk zakouší strach a silnou bolest v celém těle. Obtížné otvírání úst má za následek hladovění a dehydrataci. Úmrtnost na tetanus se pohybuje v rozmezí od 40 do70%, a to dokonce při léčení.
je druh hub, který je pro člověka patogenní. Spóry aspergillů vdechujeme denně, ale aspergiloza většinou vzniká u lidí s oslabenou imunitou. V ohrožené skupině jsou pacienti, kteří: trpí astmatem a imunodeficitem, prodělali chemoterapii nebo transplantaci orgánů. Aspergillus zasahuje vnitřní orgány, přičemž vyvolává zimnici, šok, poruchy dýchání a kašel s vykašláváním krve.
je velký bakteriální rod zahrnující mnoho druhů. Staphylococcus aureus, neboli zlatý stafylokok je jedním z nejvíce patogenních z nich. Zlatý stafylokok může vyvolat pneumonii, meningitidu, syndrom toxického šoku, sepsi a další velmi nepříjemná onemocnění. Zpočátku lékaři používali penicilin v boji s touto bakterií. V důsledku mutací se ale časem hodně kmenů stalo rezistentních, a antibiotika prakticky pozbyla účinnosti. Zlatý stafylokok je problémem rozvojových zemí a velmi se mu daří i ve zdravotnických zařízeních.
neboli bledá spirocheta, je bakterie vyvolávající syfilis. Kdysi bylo velmi obtížné tuto nemoc diagnostikovat: říkalo se jí „velký imitátor“. V současné době se syfilis dá poměrně snadno vyléčit ve svém prvním a druhém stadiu. Třetí stadium je však i dnes smrtelně nebezpečné. V této fázi probíhají nezvratné změny v celém organismu: vzniká slepota, hluchota, paralýza, duševní poruchy a halucinace. Syfilis „zajímavě“ mění lidskou psychiku: záchvaty vzteku nahrazují minuty euforie, deprese se může prudce změnit v tvůrčí osvícení. Někteří badatelé se domnívají, že třetím stadiem syfilidy trpěli Hitler, Van Gogh a Oscar Wilde.
Další bakterie odpovědná za četné případy pneumonie, meningitidy, abscesu a dalších nemocí. V loňském roce zemřelo v Japonsku přes 500 lidí na streptokokový syndrom toxického šoku. Při nákaze nemocný může zemřít do 10 hodin, celková úmrtnost je kolem 30%. K počátečním příznakům syndromu toxického šoku patří horečka a bolest těla, později otečou končetiny, poté následuje nekróza tkání.
neboli Kochova tyčinka, je bakterie vyvolávající tuberkulózu. Úmrtnost je kromobyčejně vysoká dokonce i dnes: toto onemocnění patří mezi deset nejčastějších příčin smrti člověka. Zhruba čtvrtina obyvatel planety má latentní tuberkulózu. To znamená, že se nemoc může projevit kdykoli, stačí, aby došlo k oslabení imunity. V Rusku tuberkulóza připraví o život asi 20 000 lidí ročně. Hlavní důvod takového rozmachu spočívá ve způsobu přenosu – Kochova tyčinka se snadno přenáší vzduchem jako kapénková nákaza. K prevenci tuberkulózy lékaři doporučují absolvovat alespoň jednou za rok skiagrafické vyšetření (RTG).