Zvýšený obsah železa ve vodě, zejména pitné, je věčný problém jak uživatelů centrální vodovodní sítě, tak majitelů studní a vrtů. Železitá voda působí negativně na zdraví člověka i zvířat, zkracuje životnost sanitární techniky a domácích spotřebičů. A to nemluvíme o nepříjemném zápachu, příchuti apod.
Kolik přesně je ve vodě příměsí, to se dozvíme z jejího rozboru. Figurují v něm pojmy jako železo celkové, železo trojmocné a další. V tomto článku si povíme, jak se navzájem liší, v jakém množství jsou znatelné a jak s tímto problémem můžeme bojovat.
Kolik železa má být ve vodě? Především je třeba si uvědomit, co konkrétně měříme. Tento kov se ve vodě vyskytuje ve 2 formách:
Přípustný obsah železa v pitné vodě je 0,2 mg na 1 litr. Tím se rozumí celkové množství železa v obou jeho formách. Jestliže je přípustná norma železa v pitné vodě překročena, hned to zjistíte. Dokonce ani v případě, kdy koncentrace železa ještě nedosahuje vpravdě nebezpečných hodnot, se nedá mluvit o přínosu.
Je zvýšený obsah železa ve vodě ku prospěchu nebo na škodu? Železo je pro lidský organismus nezbytné, přičemž denní dávka se pohybuje v rozmezí 15-22 mg. Mohlo by se tedy zdát, že kdyby se tento důležitý prvek dodával organismu z vody se zvýšeným obsahem železa, nemuseli bychom se strachovat o hemoglobin. Normy ale nejsou tak přísné pro nic za nic: téměř všechno potřebné množství železa organismus získává z potravy: masa, krup, zeleniny a ovoce s vysokým obsahem tohoto nezbytného prvku. Nadbytek železa, manganu a dalších příměsí organismus nejen nevstřebá, ale může mu i ublížit.
Kolik železa ve vodě si máme představit pod slovem „moc“? 0,4 mg/l se co do chuti bude jen těžko lišit od normy, kdežto desetinásobné překročení normy se pozná snadno. Ani takové překročení však zdaleka není limit, mimo město se lze setkat i se stonásobným překročením, které vyžaduje instalaci systémy úpravy pitné vody nebo dokonce nový vrt. Škodlivost železa ve vodě není radno podceňovat, vždyť v sázce je hlavně zdraví. Tak tedy, jak moc škodí železitá voda?
Přemíra železa v pitné vodě má negativní dopad na lidský organizmus. Všechno přebytečné železo se nemůže vstřebat ani zcela vyloučit z těla. Tkáně a vnitřní orgány kumulují kov a při dosažení konkrétních koncentrací kovu dochází k jejich postupnému poškození.
V čem spočívá riziko při zvýšeném obsahu železa v pitné vodě?
Vyšší obsah kovu může poškodit různé systémy organizmu. Z nadbytku i nedostatku železa hrozí onemocnění a nepříjemné symptomy:
Voda se zvýšeným množstvím železa může poškodit i majetek:
Nemluvě o tom, že používat vodu s příchutí nebo pachem železa je nejen nebezpečné, ale i nepříjemné, bez ohledu na vnitřní či zevní způsob upotřebení.
Jak ověřit přítomnost železa ve vodě, je-li voda absolutně čirá? Absence barvy přece nezaručuje, že celkové železo je v normě. Obsah kovu lze zjistit několika způsoby:
Existují různé metody boje s železitou vodou. Nejpoužívanější jsou: