Individuální systém zásobování vodou na vlastním pozemku je snem všech vlastníků venkovských domů. Vlastní vrt nepřináší svému majiteli jen komfort, ale i některé potíže spojené s jeho používáním.
Přítomnost vody ve vrtu závisí na jeho hloubce a terénu. Mnozí považují za normální, že se vodní vrstva nachází v hloubce asi 5-8 m. Ale to není přesné. Tato vodní vrstva se nazývá „ povrchová voda “. Je to voda, která prosakuje půdou, a zastaví se u vrstvy hlíny. Jasně svědčí o tom, že nedostatek vody je zapříčiněn nedostatečnou hloubkou studny. Tlak vody v této vrstvě je velmi slabý. I v hlíně se mohou objevit dutiny, v nichž se hromadí podzemní vody. V tomto případě na hlavní vodonosnou vrstvu nepůsobí také žádný tlak. To bude také příčinou toho, že ve vrtu je málo vody. Filtr čerpadla se při provozu často zanáší částečkami hornin z vodonosné vrstvy. Vrty mají svou životnost, ale někdy se stane, že ve vrtu bude málo vody mnohem dřív. Zpomalené naplnění vrtu může souviset se sezónními faktory. A je-li ve vrtu pravidelně málo vody, prvním krokem k nápravě je komplexní vyčištění vrtu.
Několik příčin nedostatku vody ve vrtu:
Dlouhodobé nepoužívání vrtu vede k zajílování vrtných kanálů. Následkem bude špatné fungování zařízení.
Při stanovení hloubky nutno vzít v úvahu sezónní výkyvy spodních vod. Je-li v zimě málo vody, svědčí to o posuvu zeminy nebo vyčerpání vodonosné vrstvy.
Ve vrtu může být málo vody i tehdy, jestliže nebyly provedeny preventivní práce.
Ve většině případů je zařízení přetíženo kvůli nečistotám.
Pokud jste se setkali s nedostatkem vody ve vrtu, problém neodkládejte. Raději se obraťte na profesionály. K vyčištění vrtu se musí často použít moderní speciální zařízení. Po vyčištění vrtu se provádí dezinfekce celé pažnice.