Jaké problémy přináší mangan ve vodě

Škody na lidském zdraví

  1. Zvýšený obsah manganu vede k funkčním poruchám nervové soustavy. Symptomy jsou únava, spavost, zhoršení paměti. Organismus nedokáže vstřebat nadměrné množství manganu.
  2. Zvýšený obsah manganu ve vodě může vyvolat elementární alergii jak na mangan, tak i na další látky jako celku.
  3. Mangan může vyvolat urolitiázu, ucpání cév, funkční poruchy vegetativně vaskulární soustavy, problémy s játry a žlázami s vnitřní sekrecí. Všechny tyto symptomy jsou vyvolány usazeninami solí těžkých kovů.
  4. Protože mangan způsobuje funkční poruchu cév a alergii, nepřímo vyvolává i plicní a bronchiální onemocnění.
  5. Nadbytek manganu je jednou z příčin nadměrné křehkosti a lámavosti kostí.

Ve vzácných případech nadměrná koncentrace manganu vyvolává „manganové šílenství“. Člověk se chová neadekvátně, agresivně, nelogicky.

Škody na domácích spotřebičích a komunikačních sítích

Jaké problémy přináší mangan ve voděNa rozdíl od nadbytku železa ve vodě nemá mangan tak závažné následky pro techniku a komunikace.

Jeho nadbytek se projevuje ve skvrnách a hnědavém sedimentu na plochách sanitární techniky. V dlouhodobém horizontu mangan v podobě usazenin může ucpat trubky. Jediný rozdíl spočívá v tom, že manganová nečistota se odstraňuje mnohem složitěji. Při praní mangan někdy může zafungovat jako barvivo a zničit prádlo.

Odstranění manganu z vody

Množství manganu ve vodě se stanoví v chemické laboratoři. Jak už bylo řečeno výše, ze vzhledu vody se tento faktor nedá zjistit.

K odstranění manganu z vody se používá oxidace. Její pomocí se mangan z neaktivní dvojmocné formy transformuje v trojmocnou nebo čtyřmocnou. Poté mangan přejde do usazeniny, která se následně úspěšně odstraní prostřednictvím filtru.

Metody používané k odstranění solí a iontů manganu z vody

  1. Aerace s následnou mechanickou filtrací
  2. Reagentní úpravny vody FEA s kompletní náplní Ecomix
  3. Reverzní osmóza se používá při velmi vysokých koncentracích manganu ve zdrojové vodě
  4. Filtrace přes náplň, na kterou byla nanesena vrstva čtyřmocného oxidu manganičitého
ověřeno zákazníky seznam ověřeno zákazníky google